Nóż w plecy

Już niemal za chwilę obchodzić będziemy kolejna rocznicę zdradzieckiego napadu ZSRR na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała granicę Rzeczypospolitej, która od pierwszego września była w stanie wojny z III Rzeszą Niemiecką.

Bez szans

Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom radzieckim. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako „wyprawę wyzwoleńczą” w obronie ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi. Działania Armii Czerwonej doprowadziły do uwięzienia niewoli ponad pół miliona polskich żołnierzy. Ponadto setki tysięcy obywateli polskich zostało deportowanych w głąb Związku Radzieckiego. Czerwonoarmiści licznych mordów na jeńcach wojennych, a także na ludności cywilnej.

Upamiętnić

Warto po 79 latach od tej tragedii zatrzymać się na chwilę i w miejscach pamięci narodowej podziękować złożyć hołd naszym przodkom, którzy w heroiczny sposób starali się walczyć z czerwona zarazą ze Wschodu. Pomimo, iż w tym dniu nie odbywają się tak liczne wydarzenia patriotyczne jak 1 września, to należy ciągle przypominać o krzywdach wyrządzonych Polsce przez ZSRR.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *