Wspólnota mieszkaniowa i stowarzyszenie – czy są one tożsame?

Decydując się na kupno mieszkania musimy liczyć się z tym, że od momentu podpisania papierów stajemy się prawnymi właścicielami. Wiążą się z tym liczne prawa, ale i obowiązki. W momencie wykupu lokalu wiele pojęć będziemy musieli sobie przyswoić. Jednym z nich jest wspólnota mieszkaniowa. Czym jest? Czy jest ona tożsama z pojęciem „stowarzyszenia”?

Wspólnota mieszkaniowa – prawa i obowiązki

Członkiem wspólnoty mieszkaniowej stajemy się automatycznie, wraz z momentem wejścia w posiadanie lokalu. Z członkostwa we wspólnocie nie możemy zrezygnować. Powinniśmy zdać sobie jednak sprawę z tego, że nasza obecność we wspólnocie mieszkaniowej może przełożyć się na dobro ogółu. Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej jest wybór podmiotu do administrowania nieruchomością. Wspólnota podejmuje również decyzje związane z funduszem remontowym, wysokością jego składki. Wspólnie podejmowane są także decyzje remontowe – co i w jakiej kolejności ma być remontowane. Członkom wspólnoty mieszkaniowej powinno zależeć na wspólnym podejmowaniu w miarę jednomyślnych decyzji. Dzięki temu wszystkim mieszkańcom budynku będzie żyło się lepiej.

Wspólnota a stowarzyszenie

Jak informuje firma Status wspólnota powstaje wraz z zakupem pierwszego lokalu w budynku mieszkaniowym. Może być ona zarządzana przez wybrany zarząd lub też firmę zewnętrzną. Stowarzyszenie, w przeciwieństwie do wspólnoty, jest specjalnie powoływane. Najprościej pisząc: w przypadku stowarzyszenia określona grupa osób godzi się na konkretne warunki, które pozwalają osiągnąć dany cel. Ze stowarzyszenia – odmiennie do wspólnoty – możemy się wypisać.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *