Adam Didur

Adam Didur

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej Im. Adama Didura to znakomita okazja, żeby po raz kolejny przypomnieć postać wielkiego polskiego wokalisty.

Kim była Adam Didur?

Wokaliści operowi niestety nie mają w naszej kulturze podobnej pozycji, jak to jest chociażby we Włoszech. Tym bardziej warto jest wspominać jeden z najwspanialszych głosów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na naszych scenach.

Adam Didur urodził się w 1874 roku w Woli Sękowej, w czasach zaborów. Zmarł rok po zakończeniu II wojny światowej. Jego życie było bardzo burzliwe i obfitowało w różne skandale, co jednak nie jest dzisiaj warte większej uwagi. Ważne jest to, że Adam Didur uznawany był u szczytu swojej kariery za najlepszy bas na świecie. Nawet jeśli były to pochwały odrobinę na wyrost, na pewno zaliczał się on do najlepszych śpiewaków operowych pierwszej polowy XX wieku, kiedy jego kariera kwitła najbardziej.

Konkurs Muzyki Operowej im. Adama Didura oraz sala jego imienia, jaką szczyci się Opera Śląska, to dwie najlepsze pamiątki po nim.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *